روستای گرمه

ویژگی های توریستی گرمه

روستای گرمه درست در وسط ایران و در استان اصفهان از توابع خور وبیابانک و در کویر مرکزی ایران واقع شده است . این روستای زیبا و دیدین جاذبه های بی شماری دارد که باعث شده جهانگردان و توریستان فراوانی از اکثر مناطق جهان برای دیدن این جاذبه ها به گرمه روی آورند . گرمه ، قدمت چندین هزار ساله دارد ، در اطراف آن چشمه آب معدنی قرار دارد ، آبی که از دل کوه می جوشد بسیار شفاف و زلال است و مورد استفاده اهالی واقع می شود ، نخلستان بسیار زیبا و باورنکردنی آن در قسمت جنوبی به کوهی فیل مانند متصل شده است . در فصل بهار و پاییز و زمستان بسیار خوش آب و هوا است . قلعه بسیار قدیمی و 4 طبقه گرمه که مطعلق به عهد ساسانیان است مرکز توجه اکثر باستان شناسان واقع شده است
کوچه های تنگ و پر پیچ گرمه همراه با ساباتهای بسیار زیاد توجه فیلم سازان را به خود جلب کرده و همین اواخر قسمت هایی از سریال جابراین حیان در گرمه پر شده برکه های گرمه در فواصل زمستان و بهار پر از اردک و مرغابی است و تپه های اطراف آن پر از کبک و تیهو است . چشمه آب معدنی آن هزاران سال است که از دل کوه می جوشد و ماهی های زیادی در اطراف آن می گردند . کوهی فیل مانند دارد که در پای آن خاک سرخ است و این خاک سرخ توجه مهندسان معدن را به خود جلب کرده است . نخلستان آن آنقدر زیبا و پر درخت است که به سختی می توان وارد این دنیای پر از زیبایی شد . باغات آن پر است از درختان نارنج – انگور – انجیر – بادام . در اطراف گرمه بیابانها و مزارعی وجود دارد که در هر گوشه از آن دسته های شتر به راهپیمایی مشغولند ریگزارهای وسیع که شن های روان ان به هنگام باد به رقص در می آیند تماشایی است . غارهایی بسیاری نیز وجود دارد که در بعضی از آنها گنج نیز پیدا شده است .
خانه های گرمه که در ردیف بر روی تپه های خاره بنا شده به مشرف به نخلستان آن بسیار دیدنی آن است قدمت قلعه و مسجد آن به هزاران سال پیش بر می گردد 2 امامزاده آن بسیار دیدنی است گرمه منطقه ای ادیب پرور است و افراد گرانقدری چون یغما جندقی جد بزرگوارم شاعر بسیار عالی قدر و حبیب یغمایی سراینده شعر روباه و زاغ بر خاسته از روستای گرمه هستند
شب هایی زیبا و پر ستاره گرمه و سکوت دلپذیر ، صدای آب شارها خش خش برگهای درختان خرما کاج انار همه و همه باعث شده که از همه جهان توریستهای بی شماری به آن روی اورده صنایع دستی گرمه که همه از برگهای خرما درست شده اند به همه نقاط جهان رفته و هر توریست به عنوان سوغات آن را همراه خود می برد .مردم فهیم و باسواد گرمه به زبان پهلوی که اصیل ترین و قدیمی ترین زبان ایرانیان است صحبت می کنند .
در اطراف گرمه روستایی به نام مصر وجود دارد که بیابانهای آن با شن های روان محل ساخت فیلم سینمایی خیلی دور خیلی نزدیک بوده است آب گرم اب معدنی که در اطراف گرمه وجود دارد بر طرف کننده درد پا ، درد کمر و آرتروز است و هر ساله مردم بیشماری برای استفاده از این چشمه و زیارت امامزاده مقرب ان روی به این روستا می آورند .
نوشته ایجاد شد 48

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا